USATF 30k Race Walk Championship, October 28, 2012

Rockland Lake State Park, Valley Cottage, NY

USATF Course Certification #NY12126JG

Start

Start


USATF 30k Championship Women

1.

Maria Michta 

Walk USA

2:40:44

1st overall female

2.

Katie Burnett

Unattached

2:41:46

 

3.

Susan Randall

Miami Valley TC

2:42:48

1st 35-39

4.

Loretta Schuellein-McGovern

World Class Racewalking

2:59:40

2nd 35-39

5.

Tammy Stevenson

Wasatch Walkers

3:14:03

1st 40-44

6.

Debbie Topham

Pegasus A.C.

3:29:22

1st 55-59

7.

Dorit Attias

Walk USA

3:50:51

1st 50-54

8.

Darlene Backlund

So Cal Track Club

3:51:09

1st 65-69

 

3 DQs

 

 

 

Michta

Maria Michta


USATF 30k Championship Men

1.

Patrick Stroupe

Unattached

2:18:34

1st overall

2.

Nick Christie

San Diego Pole Vault Club

2:25:11

 

 

Allan Segura

Guest: Costa Rica

2:26:18

Betters existing National Record

3.

John Nunn

U.S. Army

2:26:22

1st 35-39

 

Francisco Pantoja

Guest: Mexico

2:29:27

US non-citizen resident

4.

Ray Sharp

Pegasus A.C.

2:37:46

1st 50-54 (50k 4:44:14)

5.

Dan Serianni

World Class Racewalking

2:43:49

(50k 4:38:26)

6.

Ian Whatley

World Class Racewalking

2:49:42

2nd 50-54 (50k 4:49:05)

7.

Omar Nash

Miami Valley, TC

2:50:12

2nd 35-39 (50k 4:57:47)

8.

Dave Talcott

Shore A.C.

2:51:44

3rd 50-54

10.

Pablo Gomez

Chicago Walkers Club

2:52:49

1st 40-44

11.

John Soucheck

Shore A.C.

2:54:36

2nd 45-49

12.

Chris Schmid

World Class Racewalking

3:00:55

1st 65-69

13.

Andrew Smith

Pegasus A.C.

3:07:11

1st 60-64

14.

Bill Vayo

Shore A.C.

3:20:52

3rd 45-49

15.

Bruce Logan

Park Walkers USA

3:25:10

16.

John Backlund

So Cal Track Club

3:55:33

1st 70-74

16.

Ron Salvio

Freehold Area Running Club

4:03:55

2nd 60-64

 

1 DQ

 

 

 

Stroupe

Patrick Stroupe with Andreas Gustafsson


Men's 30k Team Scores

1.

World Class Racewalking

Serianni, Whatley, Schmid

8:34:26

 

2.

Shore AC

Talcott, Soucheck, Vayo

9:07:12

 

 

 

WomenÕs Non-Championship 20k

1.

Magaly Bonilla

Ecuador

1:41:53

Age 20

2.

Mereth (Nirvana) Alba

Mexico

1:47:02

Age 20

3.

Brittany Collins

Walk USA

1:58:20

Age 18

 

International & US Pan-Am Cup Trials 50k

1.

Andrˇs Chocho

Ecuador

3:49:26

Betters IAAF ŅAÓ standard, IAAF Area Record (South America)

2.

Andreas Gustafsson

Sweden

3:50:47

Betters IAAF ŅAÓ standard

3.

Evan Dunfee

Canada

3:59:58

Betters IAAF ŅAÓ standard

4.

Samuael Babativa

Colombia

4:10:39

 

5.

Dan Serianni

World Class Racewalking

4:38:26

Qualifies for US Pan Am Cup Team

6.

Ray Sharp

Pegasus A.C.

4:44:14

Qualifies for US Pan Am Cup Team

7.

Ian Whatley

World Class Racewalking

4:49:05

 

8.

Omar Nash

Miami Valley T.C.

4:57:47

 

 

1 DQ

 

 

 

Chocho

Andrˇs Chocho

 

MenÕs International 20k

1.

Esteban Soto

Colombia

1:28:25

 

2.

Jocelyn Ruest

Canada

1:38:48

 

 

MenÕs Non-Championship 25k

1.

Alejandro Chavez

South Texas Walking Club

2:04:17

Betters US Junior Record

Chavez

Alejandro Chavez


WomenÕs Non-Championship 10k

1.

Molly Josephs

Walk USA

53:50

 

2.

Monika Farmer

Walk USA

59:50

 

3.

Mayra Villacorte

Ecuador

1:04:45

 

4.

Melissa Endy

Shore A.C.

1:04:50

Age 13

5.

Elizabeth Pasquale

 

1:06:15

 

 

MenÕs Non-Championship 10k

1.

Robert Campbell

World Class Racewalking

1:08:33

 

 

MenÕs Non-Championship 5k

1.

Jonathan Hallman

World Class Racewalking

22:30

 

2.

Robert Marchand

Canada

31:15

 

 

WomenÕs Non-Championship 5k

1.

Elizabeth Pasquale

World Class Racewalking

31:14

 

2.

Caitlin Apolo

New Rochelle HS

31:20

 

3.

Nicole Begin

Canada

32:32

 

4.

Joely Castro

Walk USA

33:38

 

5.

Maryann Harvey

World Class Racewalking

42:28

 

 

1 DQ

 

 

 


Judges: Ron Daniel, IAAF Emeritus; Debbie Frederick, US Master Level; Shawn Frederick, US Masters Level; Wiliam Pollinger, NACAC Level II; Reggie Weissglass, NACAC Level II; Gary Westerfield IAAF Level III.

Recorder: Jeanine Garvey