THE 74TH NATIONAL 40K
Story and Summaries....

BY ELLIOTT DENMAN

  OCEAN TOWNSHIP, N.J. - Guest entries Samuel Babativa and Rodrigo Moreno of Colombia led the way and Shore Athletic Club members Ben Shorey and Erin Taylor-Talcott walked off with American titles in the 74th annual USA Track and Field National Championship 40-Kilometer Racewalk.

   The event, staged Sunday, Sept. 9, 2012,at Joe Palaia Park, attracted 40 competitors representing 14 states and two nations. They ranged in age from 13 to 85. Competitors covered a certified 2K loop course (including an unfort-
unately flooded seven-meter area) 20 times for the complete 40K distance (24.8 miles.)

  Babativa crossed the line in 3:20:14 with Moreno right behind in 3:20:21, after taking over the lead from early pacesetter Shorey midway through the race.

  This was ShoreyÕs first National 40K title and he did it in 3:29:12.  Taylor-Talcott, the 2011 winner in 3:41:59, made this her fourth USA 40K title, winning decisively in 3:44:59, and setting an American 25K record of 2:13:22 en route. 

  The World Class Racewalking team trio  of Dan Serianni, Chris Schmid and Dave McGovern won the menÕs team title, while Pegasus AC of Michigan won the menÕs Masters team crown with Ray Sharp, Max Walker and Rod Craig.
Host Shore AC threesomes placed second in both categories.

  Setting National 40K age-group records were Ohioan Chris Schmid (Men 65-69/ 4:02:10 and IndianaÕs  Cathy Mayfield (Women 60-64/ 4:54:50.) In addition,  South CarolinaÕs Jonathan Hallman set a U.S. junior menÕs 25K record of 2:13:42; Californians Jonathan and Darlene Backlund set age-group records at 35K, and Schmid added records at 30 and 35K.

  For the 48th time in the past 49 years, Shore Athletic Club of New Jersey served as host club of the National 40K.
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
SUMMARIES:

74th annual USA Track and Field National Championship 40-Kilometer Racewalk
at Joe Palaia Park, Ocean Township, NJ Sunday, Sept. 9, 2012....

MEN
Our Guests:
1. Samuel Babativa, Colombia, 3:20:14;
2.
Rodrigo Moreno, Colombia, 3:20:21.


USA National Championship 
1.
Ben Shorey, Shore AC (3:29:12); 
2.
Dan Serianni, World Class Racewalking (3:33:25);
3.
Ray Sharp, Pegsaus AC (3:43:44, 1st 50-54);
4.
  Dave Talcott, Shore AC (3:47:00, 2nd 50-54);
5.
Chris Schmid, World Class Racewalking (4:02:10, US M 65-69 40K record, 1st 65-69; set these M65-69 records en route: 2:57:12 at 30K and 3:29:21 at 35K),

6. Dave McGovern, World Class Racewalking (4:16:30, 1st 45-49);
7.
Max Walker, Pegasus AC (4:20:04, 2nd 65-69);
8.
Rod Craig, Pegasus AC (4:29:12, 3rd 50-54);
9.
Alexis Davidson, Brooklyn, NYC (4:32:29, 1st 55-59);
10.
Bill Vayo, Shore AC (4:39:20, 2nd 45-49);
11.
Bruce Logan, Park Walkers, NYC (4:46:40, 3rd 45-49);
12.
Tim Chelius, Shore AC (5:04:27, 4th 50-54);
13.
Tom Quattrocchi, Shore AC (5:11:21, 1st 60-64);
14.
John Backlund, So Cal Walkers (5:18:56, 1st 70-74, set US M70-74 35K record of 4:35:17 en route).

15. Eliot Collins, Shore AC (5:58:04, 2nd 60-64);
16. Robert Newhouser, NY Walkers (6:28:31, 2nd 55-59).

WOMEN
1. Erin Taylor-Talcott, Shore AC (3:44:45), set US open 25K record of 2:13;22 en route.)
2. Tammy Stevenson, Wasatch Walkers, Utah (4:23:10, 1st 40-44);
3.
Cathy Mayfield, Pegasus AC (4:54:50, 1st 60-64; US women 60-64 record.);
4.
Rebecca Garson, Tidewater Striders, Va. (4:55;28, 1st 45-49);

5. Maria Paul, Shore AC (5:04:26, 2nd 45-49);
6.
Dorit Attias, Walk USA (5:14:58, 1st 50-54);
7.
Darlene Backlund, So Cal Walkers (5:15:18, 1st 65-69; set US women 65-69 35K record of 4:35:26 en route.)


MENÕS TEAM SCORES
1.
World Class Racewalking (Dan Serianni, Chris Schmid, Dave McGovern) 11:52:05.
2. Shore AC (Ben Shorey, Dave Talcott, Bill Vayo)    11:55:32;
3. Pegasus AC (Ray Sharp, Max Walker, Rod Craig) 12:32:00;
4.
Shore AC B Team (Tim Chelius, Tom Quattrocchi, Eliot Collins) 16:13.52.


MENÕS MASTERS TEAM SCORES
1.
Pegasus AC (Ray Sharp, Max Walker, Rod Craig)   12:32:00;
2. Shore AC (Dave Talcott, Bill Vayo, Tim Chelius) 13:30:55.

NO WOMENÕS TEAM CHAMPION

ADDITIONAL PERFORMANCES

Men
30 Kilometers 
Ron Salvio, Freehold Area Running Club, 3:52:20
 
25 Kilometers 
Jonathan Hallman, Unattached, South Carolina, 2:13:41 (USA Junior Record).
 
20 Kilometers 
John Soucheck, Shore AC, 1:50:58
Peter Bayer, Florida AC, 2:39:42
 
10 Kilometers 
Bob Keating, New England Walkers, 57:52
James Carmines, Unattached, 1:05:39
Jack Starr, Philly Masters, 1:13:00
Tom Hartman, Shore AC, 1:31:33

5 Kilometers 
Edward Gawinski, Unattached, 42:44
 
Women
 
20 Kilometers 
Lisa Marie Vellucci, East Side Track Club, 2:13:26
Panse Geer, Shore AC, 2:18:05
 
10 Kilometers 
Melissa Endy, Shore AC, 1:04:59
 
5 Kilometers 
Kay Brinkley, Unattached, 38:32

Dqs: Patrick Bivona, John Fredericks.

JUDGES: Avram Shapiro (chief). Elliott Denman, Bill Eisenring, Larry Kalb, Marcia Shapiro, Wayne Baker, David Gingras.

LAP SCORING/ RECORDING TEAM
Ray Somers (chief), Ben Ottmer.Gene Geer, Michael Endy, Patty Hitman.

EVENT DIRECTOR: Elliott Denman.
EVENT DIRECTORÕS ASSISTANT: Rich Luettchau.

AID STATIONS PERSONNEL:
Donna Cetrulo, Barbara Friedrich Parcinski, Pat Walker and many others.

STATES REPRESENTED

NJ, NY, Pa, Del, NH, Va, SC, Fla, Ohio, Indiana,Mich., Wis, Utah, Calif.

NATIONS REPRESENTED

USA, Colombia.

Sanctioned by USATF-NJ.
Certified 2K Loop Course #NJ02001LMB.
With Thanks To: Township of Ocean Recreation, Kathy Reiser, director.
Staged by Shore AC volunteers in cooperation
with USATF-NJ and Township of Ocean Recreation.

THANKS TO ONE AND ALL FOR MAKING THE 74TH
NATIONAL 40K RACEWALK A BIG SUCCESS !!! 

The 40K Archives
(courtesy of Mr. Dave Talcott and Mr. Bob Bowman)

PAST MENÕS WINNERS
1939 John Rahkonen 3:55:57.6
1940 John Abbate 3:39:07
1941 John Abbate 3:48:33
1942 Walter Fleming 3:46:48.6
1943 Walter Fleming 3:25:04
1944 John Abbate 3:49:50
1945 William Mihalo 3:57:05
1946 William Mihalo 3:58:30
1947 William Mihalo 4:02:20
1948 John Deni 3:42:00
1949 Adolph Weinacker 3:45:00
1950 Adolph Weinacker 3:43:00
1951 Ferd Hayward 4:03:10
1952 William Mihalo 3:45:50
1953 Ray McGhee 4:32:06
1954 John Deni 4:17:10
1955 Guillermo Weller 3:40:58
1956 Adolph Weinacker 3:38:56
1957 James Hewson 3:49:25
1958 James Hewson 3:49:03
1959 Ron Laird 3:53:22.5
1960 Ron Laird 3:45:16
1961 Ron Laird 3:48:05
1962 John Allen 3:30:22
1963 Chris McCarthy 3:52:02
1964 Chris McCarthy 3:40:16
1965 Paul Schell 4:17:38
1966 Ron Laird 3:31:14
1967 Tom Dooley 3:30:33.8
1968 Dave Romansky 3:33:56
1969 Ron Laird 3:31:14
1970 Dave Romansky 3:32:20
1971 Larry Young 3:29:18
1972 Larry Young 3:39:59.4
1973 John Knifton 3:29:45.1
1974 Ron Kulik 3:39:01
1975 Todd Scully 3:25:30.6
1976 Steve DiBernardo 3:35:26
1977 Tom Knatt 3:33:28
1978 Dan O'Connor 3:31:25
1979 Dan O'Connor 3:23:10
1980 Dan O'Connor 3:24:21
1981 Dan O'Connor 3:21:51
1982 Ray Sharp 3:27:31
1983 Carl Schueler 3:14:03
1984 Carl Schueler 3:13:57
1985 Carl Schueler 3:15:04
1986 John Slavonic 3:29:01
1987 Nick Bdera 3:27:19
1988 Curt Clausen 3:25:51
1989 Dave McGovern 3:52:234
1990 Dan O'Connor 3:26:57
1991 Paul Malek 3:27:15
1992 Nick Bdera 3:37:15
1993 Gary Null 3:44:33
1994 Dave McGovern 3:28:03
1995 Rob Cole 3:28:45
1996 Warrick Yeager 3:38:19
1997 Curt Clausen 3:16:41
1998 Gary Morgan 3:21:37
1999 Steve Pecinovsky 3:29:15
2000 Dave McGovern 3:38:36
2001 Philip Dunn 3:24:08
2002 Tim Seaman 3:06:17 (EVENT RECORD)
2003 Curt Clausen 3:25:58
2004 Tim Seaman 3:20:19
2005 John Nunn 3:18:43
2006 Ray Sharp 3:37:19
2007 Ray Sharp 3:27:59
2008 Ray Sharp 3:58:52
2009 Ray Sharp 3:55:09
2010 Jose Moncada 3:32:40
2011 Dave Talcott 3:45:24. 
2012 Benjamin Shorey 3:29:12.

PAST WOMENÕS WINNERS:
1975 Virginia Lucas 6:02:30
1976 None
1977 None
1978 None
1979 None
1980 Dorothy Kelly 4:21:29
1981 Susan Liers-Westerfield 4:02:13
1982 Susan Liers-Westerfield 3:52:24
1983 Susan Liers-Westerfield 4:07:53
1984 Carol Brown 4:30:59
1985 Jessie Adair 4:22:38
1986 Stella Cashman 4:42:05
1987 Jeanne Bocci 4:07:36
1988 Dorit Attias 4:12:39
1989 Jill Latham 4:39:51
1990 Patti Ditzel 4:27:42
1991 Elton Richardson 4:24:54
1992 Elton Richardson 4:17:46
1993 Elton Richardson 4:19:48
1994 Meg Ferguson 4:25:14
1995 Meg Ferguson 4:31:33
1996 Maureen Robinson 4:34:50
1997 Dorit Attias 4:20:27
1998 Cheryl Rellinger 3:40:38
1999 Sherry Brosnahan 4:14:06
2000 Jackie Reitz 4:18:35
2001 Cheryl Rellinger 4:26:31
2002 Susan Armenta 3:32:08 (EVENT RECORD)
2003 Cheryl Rellinger 4:32:50
2004 Erin Taylor 4:07:45
2005 Teresa Vaill 3:37:51
2006 Heidi Hauch 4:19:44
2007 Maria Michta 3:51:22
2008 Solomiya Login 4:15:32
2009 Erin Taylor 4:07:45
2010 Solomiya Login 3:47:52
2011 Erin Taylor-Talcott 3:41:59
2012 Erin Taylor-Talcott 3:44:45.

NOTE: Ferd Hayward of Canada (1951) and Guillermo Weller of Argentina (1955) were 
international winners.  Rules were later changed limiting U.S. championships to U.S. citizens.

 


*Back to homepage