USATF 30k Race Walk Championship

Rockland Lake State Park, Valley Cottage, NY

USATF Course Certification #NY10051JG

October 30, 2011

Start

 

USATF 30k Championship Women

1.

Darlene Backlund

So. Cal. Track Club

3:50:15

First overall female, first Masters, 1st 65-69

 

USATF 30k Championship Men

1.

Dan Serianni

World Class Racewalking

2:27:54

 

2.

Tim Seaman

NYAC

2:29:02

 

3.

Patrick Stroupe

Unattached

2:29:02

 

4.

Jonathan Matthews

World Class Racewalking

2:32:43

1st Master, US Masters 55-59 age group records at 15k (1:11:22); 20k (1:35:14); 25k (2:02:19); 30k (2:32:43).

5.

Mike Mannozzi

Miami Valley TC (USA)

2:33:43

 

6.

Ray Sharp

Pegasus

2:38:21

2nd Master, 1st 50-54

7.

Erich Cordero

Shore AC

2:42:35

 

8.

Yandy Alvarez

Shore AC

2:42:35

 

9.

Chris Schmid

World Class Racewalking

2:51:56

3rd Master, 1st 60-64

10.

Omar Nash

Miami Valley TC

2:53:46

 

11.

Steve Harper

World Class Racewalking

2:59:07

2nd 60-64

12.

Leon Jasionowski

Pegasus

2:59:55

1st 65-69

13.

Max Walker

Pegasus

3:01:39

2nd 65-69

14.

Andrew Smith

Pegasus

3:10:45

3rd 60-64

15.

Rod Craig

Pegasus

3:17:54

2nd 50-54

16.

Bruce Logan

Park Walkers USA

3:25:39

1st 40-44

17.

Klaus Thiedman

Chicago Walkers

3:32:27

2nd 55-59

18.

John Backlund

So. Cal. Track Club

3:45:13

1st 70-74

19.

William Lipford

Tidewater Striders

3:49:58

3rd 55-59

20.

Patrick Bivona

Shore AC

3:50:09

2nd 70-74

21.

Steve Durant

Tidewater Striders

4:08:26

3rd 70-74

 

1 DQ

 

 

 



Start

 

Men's 30k Team Scores

1.

World Class Racewalking

Serianni, Matthews, Schmid

7:42:32

 

2.

Pegasus AC

Sharp, Jasionowski, Walker

8:39:50

 

3.

Shore AC

Alvarez, Cordero, Bivona

9:15:19

 


 

Womens Olympic/US Olympic Trials Qualifier 20k

1.

Mayra Carolina Herrera

Guest: Guatemala

1:34:39

Betters Olympic B standard

2.

Paula Perez

Guest: Ecuador

1:35:10

Betters Olympic B standard

3.

Johanna Ordonez

Guest: Ecuador

1:36:27

Betters Olympic B standard

4.

Katie Burnett

Champions International

1:40:42

US Olympic Trials Qualifier

5.

Maritza Guaman Maza

Guest: Ecuador

1:42:09

 

6.

Yadira Guaman Maza

Guest: Ecuador

1:45:43

 

 

Rachel Zoyhofski

Unattached

DNF

1:41:37 at 18k



Start

 

Olympic/US Olympic Trials Qualifier 50k

1.

Andreas Gustafsson

Guest: Sweden

3:54:08

Betters Olympic A standard

2.

Erich Cordero

Shore AC (USA)

4:28:57

US Olympic Trials Qualifier

3.

Yandy Alvarez

Shore AC (USA)

4:33:26

US Olympic Trials Qualifier

4.

Robinson Vivar

Guest: Ecuador

4:37:03

 

5.

Omar Nash

Miami Valley TC (USA)

5:02:02

 

 

Sandor Racz

Guest: Hungary

DNF

2:22:30 at 27k

 

Francisco Pantoja

Unattached

DNF

2:38:42 at 30k

 

Patrick Stroupe

Unattached

DNF

2:36:29 at 31.5k

 

Fausto Quinde

Guest: Ecuador

DNF

2:39:28 at 33k

 

Tim Seaman

NYAC (USA)

DNF

3:08:01 at 37.5k

 

3 DQs

 

 

 



Reflections

 

Mens Olympic/US Olympic Trials Qualifier 20k

1.

Mauricio Sanchez

Guest: Ecuador

1:23:54

Betters Olympic B standard

2.

Leonardo Montana

Guest: Colombia

1:27:48

 

3.

Bruno Carriere

Guest: Canada

1:35:37

4.

Nick Christie

San Diego Pole Vault Club (USA)

1:39:05

 


Non-Championship 10k Women

1.

Rebecca Herz

World Class Racewalking

1:12:59

 

 

1 DQ

 

 

 



Reflections

50k Champion, Andreas Gustafsson, Sweden. Olympic "A" qualifier, 3:54:08!

Click for more photos!

Click for the race video!


Return to homepage